
MAX öppnar sin 200:e restaurang – Gislaved markerar historisk milstolpe för burgarkedjan
2025-09-15 09:57 (Uppdaterad 2025-09-15 10:03)MAX Burgers når en ny milstolpe när den 200:e restaurangen öppnar i Gislaved – mitt i det expansiva handelsområdet Smålandia. Den nya restaurangen markerar en viktig etapp i burgarkedjans tillväxtresa, som nu omfattar 160 restauranger i Sverige, 26 i Polen, 8 i Norge och 6 i Danmark. Öppningen i Gislaved bidrar med cirka 30 nya arbetstillfällen i kommunen.
MAX grundades 1968 som en grillkiosk i Gällivare av Curt och Britta. Idag är det fortfarande ett familjeägt företag, lett av sönerna Richard och Christoffer Bergfors. Med etableringen i det växande handelsområdet Smålandia, strategiskt placerat längs riksväg 26 och 27, tar MAX ytterligare ett steg i sin strategi att finnas där människor rör sig, i starka, attraktiva lägen med hög tillgänglighet. Ambitionen är att nå 300 restauranger till år 2030.
– Att öppna vår 200:e restaurang känns otroligt stort – både för oss som företag och som familj. Varje ny restaurang är fortfarande något alldeles speciellt, och ett kvitto på det hårda arbete som lagts ner av tusentals medarbetare genom åren. Det är samtidigt ett viktigt steg på vägen mot vår vision: att bli världens bästa burgarkedja , säger Christoffer Bergfors, vice vd på MAX Burgers.
Restaurangen har plats för 206 gäster, varav 70 sittplatser inomhus och 136 utomhus. För bilburna gäster erbjuds drive, goda parkeringsmöjligheter, laddningsstationer samt bilservering – där maten levereras direkt till bilen på parkeringen.
MAX Gislaved leds av restaurangchef Taha Javaid, som själv har gjort karriär under sina sex år inom företaget. Han började som deltidsanställd under sin masterutbildning i ekonomi, och har nu flyttat till Gislaved för att ta sig an sitt första restaurangchefsuppdrag.
– På MAX är det kompetens, engagemang och driv som räknas – inte var du kommer ifrån. Jag har alltid känt mig inkluderad och sedd här. Nu som restaurangchef vill jag skapa en arbetsplats där människor växer, inspireras och får ta plats. Min vision är att bygga en restaurang där framtidens ledare formas, i en varm och familjär kultur, säger Taha Javaid, restaurangchef på MAX Gislaved.
Inför öppningen har 30 nya medarbetare anställts, och fler rekryteringar är planerade under hösten.
MAX sponsrar över 140 lokala idrottsföreningar i Sverige. I Gislaved väljer man att inleda ett samarbete med den lokala fotbollsklubben Gislaveds IS, som en del av företagets långsiktiga stöd till ungas fritid och hälsa.
– Vi tror på det lokala. Föreningslivet spelar en viktig roll i samhället, och vi är stolta över att kunna stötta Gislaveds IS, säger Christoffer Bergfors.
Invigningsceremonin hålls den 15 september klockan 10.00 och leds av Richard och Christoffer Bergfors tillsammans med Taha Javaid. Bandet klipps av representanter från Gislaveds IS.
Restaurangen ligger på Smålandiagatan 8, 332 38 Gislaved, och har öppet söndag till torsdag klockan 10.00 – 00.00 samt fredag och lördag klockan 10.00 – 01.00.
MAX Burgers har totalt 200 restauranger: 160 i Sverige, 26 i Polen, 8 i Norge och 6 i Danmark.